STAVEBNÍ FIRMA ROKU
2019

Národní cena architektury pro sportovní halu

V úterý 2. října 2018 byly v pražském Mánesu vyhlášeny výsledky 25. ročníku prestižní soutěže Grand Prix Architektů 2018 - Národní cena za architekturu. Dolnobřežanská sportovní hala z ateliéru Sporadical obstála v silné konkurenci 204 projektů, stala se absolutním vítězem soutěže a získala Národní cenu za architekturu.
Posláním soutěžní přehlídky Grand Prix architektů je prezentace současné kvalitní architektury vznikající v České republice. V loňském ročníku této soutěže získal ocenění Břežanský hřbitov autorů Zdeňka Sendlera a Václava Babky (1. místo v kategorii krajinná architektura). Pořadatelem soutěže je Obec architektů.

Multifunkční hala ve tvaru rotačního elipsoidu je součástí školního areálu a je využívána pro výuku tělesné výchovy. Hala též slouží k pořádání sportovních a kulturních akcí. Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Sportovní plocha má velikost 45 x 25 metrů, kapacita tribuny je 250 diváků. Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je. Střešní světlíky umožňují užívat prostor přes den bez umělého osvětlení. Díky modernímu vzhledu je hala magnetem a inspirací pro své okolí s důrazem na napojení na veřejný prostor. Sportovní halu jsme stavěli od Září 2016 a byla dokončena přesně před rokem.

Projekt byl publikován v prestižní Ročence české architektury 2016 – 2017. V letošním roce byla hala nominována také na Českou cenu za architekturu a získala i nominaci na titul Stavba roku 2018.
Posláním soutěžní přehlídky Grand Prix architektů je prezentace současné kvalitní architektury vznikající v České republice. Pořadatelem soutěže je Obec architektů.